Jak przebiega próchnica?

Niemal każdy człowiek miał styczność z próchnicą. Choroba ta jest stosunkowo prosta w leczeniu. Ponadto od dawna znane są sposoby zapobiegające rozwojowi próchnicy. Do tych sposobów należy zaliczyć przede wszystkim codzienne mycie zębów. Pomimo tego coraz więcej osób dorosłych i dzieci odwiedza gabinety stomatologiczne z powodu bólu zęba. A bóle te bardzo często spowodowane są właśnie postępującą próchnicą. Czym jest próchnica?

apteki posiadają w asortymencie Buderhin w atrakcyjnych cenach

Próchnica prowadzi do odwapnienia, a w ostateczności do rozpadu twardych tkanek zębowych. Za proces próchniczy odpowiadają bakterie, które naturalnie zasiedlają jamę ustną. Niektóre z tych bakterii nie są szkodliwe dla zdrowia. Największym zagrożeniem są te drobnoustroje, które rozkładają cukry. To właśnie ten typ bakterii przyczyniają się do utworzenia płytki nazębnej. Z czasem szkliwo zębowe staje się coraz bardziej porowate. Jest to pierwszy etap próchnicy, w którym dochodzi do wytworzenia białawej plamki. Jeśli na tym etapie próchnica nie będzie leczona, bakterie zaczną wnikać coraz głębiej w ząb. W ten sposób powstanie ubytek próchnicowy. Kolejnym etapie bakterie przedostają się do miazgi. Objawem tego jest zwiększona wrażliwość np. na zimne napoje. Wówczas koniecznie należy udać się do stomatologa.

Próchnica najczęściej leczona jest za pomocą plombowania. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów plomb. Za jedną z najbardziej efektowych uważana jest plomba światło utwardzalna. Jej kolor jest bardzo zbliżony do naturalnego odcienia zęba.